Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/stoiletufta.com/domains/stoiletufta.com/public_html/libraries/cms/application/cms.php on line 464
Kennel Støiletufta - Q-KULL Takk til Svensk Schweisshundklubb

Warning: Parameter 2 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/stoiletufta.com/domains/stoiletufta.com/public_html/templates/stoiletufta/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/stoiletufta.com/domains/stoiletufta.com/public_html/templates/stoiletufta/html/modules.php on line 39
  • 001.JPG
  • 002.JPG
  • 003.JPG
  • eka_emmi.JPG
  • eka_emmi_2.JPG

- fra jeger, til jeger!

En liten historie fra reisen til Østerrike og om all hjelp vi fikk fra Svensk Schweisshundklubb:
Luci sin reise til Østerrike
Jobben før reisen Vi vil gjerne fortelle om vår opplevelse da vi skulle parre vår Hannovernaske viltsporhund Luci. Luci er ei tispe på 3,5 år. Da vi anskaffet Luci fikk vi god hjelp fra den svenske Schweisshundklubben. Luci kom med fly og tog fra Slovenia og var meget etterlengtet. Vi har trent henne opp til Norsk Viltspor Champion, Svensk Viltspor Champion, Norsk Jakt Champion for schweisshunder og så ble hun også Norsk Utstillings Champion. Hun er også en meget erfaren og godkjent ettersøkshund som stiller dyrene med los. Disse egenskapene ønsket vi å avle videre på og fant ut at det ikke er noen enkel sak å finne en god hanne. Med god hjelp fra Svensk Schweisshundklubb sitt avlsråd ved Kikki Nilsson, som har brukt utrolig mange timer i mail og telefon for å hjelpe oss, så fant vi til slutt en flott hannoveraner  fra Østerrike i Hinterriss. Hannen er absolutt topp premiert. Klubben har i forkant av reisen brukt utenlandskontakten, Norman Voegelen til å kommunisere med hannhundeier om alt av papirer som måtte ordnes. Vi er utrolig imponerte og takknemlige over det arbeid som Kikki og Norman har lagt ned slik at denne parringen skulle bli mulig.

REISEN Så var resten opp til oss, Else og Hans Inge Justnes. Vi bor i Sør-Norge i Mandal og driver et lite oppdrett som heter Støyletufta. Vi pakket bilen og reiste nedover til Østerrike. Vi brukte to dager ned og det ble 2920km tur/retur!! Det kan trygt sies at det ble mange timer i bilen. Vel nede ble vi tatt godt imot og Luci likte sin utkårede, Donner von der Niederen Munde, med det samme. Vi var i Østerrike i tre dager slik at vi fikk med oss 4 parringer. I løpet av dagene fikk vi omvisning på Robert Perm sitt jakt terreng som han forvaltet for eieren som han bare kaldte ”Chef”. Alt av terrengets gevirer ble samlet inn og katalogisert til rett dyr. En enorm samling(se bilde). Vi fikk også en tur med taubane opp til en restaurant på 1500moh. Utrolig bra utsikt. Luci var med på alle våre utflukter og tok livet helt med ro. Hun har et helt utrolig bra gemytt i alle situasjoner som vi håper hennes avkom får. Hannen hadde også et godt og sosialt gemytt. Etter flotte dager i Hinterriss så vendte vi nesa hjemover. Vi tok en dag i Munchen og opplevde et yrende folkeliv og flott arkitektur. Etter hele 5 dager var vi vel hjemme i Norge og har mange flotte opplevelser bak oss. Mye arbeid Når man driver oppdrett av en slik rase som Hannoveraneren, så må man legge ned mye arbeid og man trenger god hjelp fra en god raseklubb. Vi som oppdrettere må også belage oss på å ta fri fra jobbene våres på stående fot, skaffe barnevakt og hive seg i bilen. Vi måtte også ta en del blodprøver i forkant for å finne ut hvilke dager som var opptimale for parring. Vi håper med denne artikkelen at man ser viktigheten i et slikt velfungerende avlsråd og utenlandskontakt, som den svenske klubben har. Fantastisk bra jobb dere alle gjør i klubben. Vi håper at vårt arbeid og klubbens innsats vil resultere i mange flotte hannoveraner-valper som kan glede mange ettersøksjegere. Og at klubbens avlsarbeid vil føre til en videre positiv utvikling for rasen. TUSEN TAKK til klubben fra to normenn, Else og Hans Inge, Kennel Støyletufta. J
Bilder fra turen: 


Warning: Parameter 2 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/stoiletufta.com/domains/stoiletufta.com/public_html/templates/stoiletufta/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artnostyle() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/stoiletufta.com/domains/stoiletufta.com/public_html/templates/stoiletufta/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/stoiletufta.com/domains/stoiletufta.com/public_html/templates/stoiletufta/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/stoiletufta.com/domains/stoiletufta.com/public_html/templates/stoiletufta/html/modules.php on line 39


Warning: Parameter 2 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/stoiletufta.com/domains/stoiletufta.com/public_html/templates/stoiletufta/html/modules.php on line 39

Warning: Parameter 3 to modChrome_artblock() expected to be a reference, value given in /var/www/vhosts/stoiletufta.com/domains/stoiletufta.com/public_html/templates/stoiletufta/html/modules.php on line 39